Çevre Dostu Roketler Hayata Geçiyor

Çocukların oynadığı su ve basınçlı hava ile çalışan oyuncak roketler gerçeğe dönüşüyor gibi görünüyor. Çevre dostu ekolojik roketlerin geliştirilmesi konusu uzun zamandır üzerinde çalışılan bir konu olmuş olmasa da elbette ki belirli bir geçmişi var.

Uzay alanında çevre dostu yakıtların kullanılması yeni bir konu değil. Radyoaktif materyallerle güvenli bir şekilde bazı uzay uygulamaları (uzay misyonları, uydular, uzay sondaları) için güç ve elektrik üretimi halihazırda mevcut ve nükleer yöntemlerle güç üretim şekli gittikçe artan oranlarda geliştirilen bir husus. “Yakın gelecekte uzaydaki başarı nükleer enerjide mi gizli ?” başlıklı yazımızda bu konudan bir miktar bahsetmiştik. Bununla birlikte, uzay kapsüllerinin veya uyduların kendi misyonlarını gerçekleştirebilmeleri için güneş panelleri veya hidrojen yakıtlı yakıt hücreleri kullanıyor olmaları 1960 ve 1970’lerden beri halihazırda var olan bir durum.

Gel gelelim bu yazımızdaki konu bunlar değil. Bu yazıdaki konumuz uzay fırlatma sistemlerinin çevre dostu olmasıyla ilgili.

Son 5-10 yıldır müthiş bir ivme kazanmış olan uzay endüstrisi için bu konu gittikçe daha fazla gündeme gelmeye başladı. Bir de buna yavaş yavaş hayatımıza girmeye başlayan uzay turizmini ve gittikçe daha fazla sayıda insanın gerçekleştirdiği uzay yolculuklarını hesaba katarsak bu ivme hakkında daha iyi fikir sahibi olmak mümkün.

Bir roket, sıvı kerosen veya sıvı metan yakıt ile çalışan roket motorlarıyla itiliyorsa veya katı yakıtlı roket iticilerine sahipse, fırlatma anında roket motorlarının ilk ateşlenme anından itibaren, atmosferde özellikle belirli bir irtifaya ulaşana kadar ciddi bir karbon salınımı gerçekleştiriyor demektir. Günümüzdeki gerçek uygulamalardan yola çıkalım ve konuya şu şekilde bir örnek verelim. Belirli büyüklükteki bir uyduyu, alçak dünya yörüngesine (LEO) yerleştirmek için kullanılacak olan, 50-70 metre yüksekliğinde ve 3-4 metre arası çapta olan ve ayrıca kalkış ağırlığının 500-700 ton arasında değiştiğini bildiğimiz bir roketin insan taşımacılığında kullanılan bildiğimiz ticari uçaklardan kat kat daha fazla pozitif (prograde) itki kuvvetleri gerektirdiğini ve bilinen ticari uçaklardan kat kat daha fazla karbon salınımı yaptığını ilk etapta belirtmemde fayda var.

Yanı başımızda, Romanyalı fırlatma sistemleri geliştiricisi Arca Space, bu sıralar su buharı ile itiş gücü elde eden EcoRocket isimli roket sistemini geliştiriyor ve roketin ilk test uçuşunu Karadeniz’de gerçekleştirilmesi planlanıyor.

Orbex

“water rocket on launchpad” by Michael Newton is marked with CC BY 2.0. To view the terms, visit https://creativecommons.org/licenses/by/2.0/?ref=openverse

“water rocket launch!” by Michael Newton is marked with CC BY 2.0. To view the terms, visit https://creativecommons.org/licenses/by/2.0/?ref=openverse

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s