Üretici Firmalar

Aşağıda bildiğim tüm roketçilik firmalarının bir listesi mevcuttur. Listedeki firmalar, roketçilik için gerekli olan bileşenlerden bazılarını veya tamamını üretiyor olup ticari olarak satışını gerçekleştiriyorlar. Bu bileşenler, roket parçaları (burun konisi, gövde, kanatçık vs.), roket motorları, çeşitli tiplerde ve çeşitli amaçlara yönelik faydalı yükler (payload) ve çeşitli amaçlara yönelik elektronik faydalı yüklerdir (altimetre, GPS, kamera, elektronik güvertesi, aksesuar, roket kademe elektroniği vs.) Ayrıca, bazı firmalar patenti kendilerine ait olan roket kitlerini de satmaktadırlar.

Bunun yanı sıra, roket motorunun (roket iticisinin) haricinde roketiniz için gerekli parçaları kendiniz de evinizde veya varsa size ait olan atölyede üretebilirsiniz. Parça yapımı için gerekli olan malzemelerin bir çoğunu piyasadan rahatlıkla bulabilirsiniz veya yurt dışından da sipariş edebilirsiniz.

  • Estes Rockets : 1950’lerde uzayın keşfi sırasında model roketçilikte adeta moda ve bir kültür yaratmış olan Estes Industries LLC. Estes’in kendisine ait havacılık ve uzay birimi de mevcuttur. (Konumu : Birleşik Devletler)
  • Oktanyum Roket : Oktay Poyraz’a ait olan Oktanyum aynı zamanda ticari bir markadır ve kendisi model roket motorları üretip satmaktadır. Dilerseniz bazı roket bileşenlerini de kendisinden temin edebilirsiniz. Oktanyum, her türlü siparişinizi Türkiye’nin her yerine ve size ulaştırabilmektedir. Açıkçası, eğer bir üniversitenin roketçilik kulübüne falan üye değilseniz veya Teknofest gibi bir yarışmaya katılım göstermiyorsanız, Oktanyum, Türkiye’de roket motoru temin edebileceğiniz tek adrestir. Kendisi, ayrıca öğrenci kulüplerine ve Teknofest yarışmacılarına da zaman zaman tedarik yapmaktadır.
  • Apogee Rockets (Konumu : Birleşik Devletler)
  • Cesaroni : Model roketlerden yüksek güç roketçiliğine kadar bir çok amatör roket için roket motorları geliştirmekte ve üretmektedir. Cesaroni kendi web sitesinde belirttiğine göre dünyada bugüne kadar yapılmış olan en büyük sertifikalı roket motorlarını üretmektedir. Cesaroni’nin de kendisine ait uzay birimi mevcuttur. Ayrıca, hobi roketçiliğinin haricinde ticari roketiçilik faaliyetleri de yürütmektedir. Bunun yanı sıra firma, Amerika’daki bir çok cephane üreticisi için mühimmat imalatı gerçekleştiriyor.
  • RCS Rocket Motor Components : Model roket motorları üzerine uzmanlaşmış bir firma ve hem tek kullanımlık hem de tekrar kullanılabilir roket motorları için parça satışı yapıyorlar. (Konumu : Birleşik Devletler)
  • Quest Aerospace (Konumu : Birleşik Devletler)
  • AeroTech-Rocketry (Konumu : Birleşik Devletler)
  • Delft Aerospace Rocket Engineering : Dünya çapında önemli irtifa rekorlarına imza atmış olan amatör roketleri inşa eden grup. Grup, Hollanda’daki bir üniversitenin öğrenci grubu tarafından kurulmuştur. Ticari olarak satış gerçekleştirmemekteler.
  • Civilian Space eXploration Team : Dünya genelindeki bugüne kadarki en yüksek irtifa rekorunu elinde tutan gruptur. 2014 yılında ikinci kez fırlattıkları GoFast roketi, deniz seviyesinden 117.6 km’lik bir irtifaya ulaşarak atmosferdeki Karman hattını geçmeyi başarmıştır. Bu roket bir anlamda yarı profesyonel olarak niteleyebileceğim bir rokettir.
  • Copenhagen Suborbitals : 2010 yılından bu yana, çeşitli roket fırlatma denemeleri yaparak başarılı uçuşlar gerçekleştirmiş olan organizasyonun yakın bir zamandaki hedefi, Spica roketiyle uzaya yörünge altı uçuş yapacak şekilde amatör bir astronot göndermek. Evet yanlış okumadınız, amatör bir astronot göndermek ! Çalışmalarını Danimarka’da sürdürmekte olan grubun farklı ülkelerden de destekçileri mevcut. Copenhagen Suborbitals, fırlatmalarını Baltık denizinden bir deniz platformu ile yapıyor. Amatör roketçilikte en niş denilebilecek noktalardan biri bu olsa gerek 🙂